Atrakcje, które polecamy
Odwiedzając Winny Domek warto też zobaczyć kilka niezwykłych miejsc, które znajdują się niedaleko od Radochowa. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie atrakcji, które uważamy za godne uwagi. Aby łatwiej było zaplanować pobyt u nas, propozycje wycieczek podzieliliśmy według kryterium odległości od Winnego Domku. Może to być popołudniowy spacer lub jednodniowa wyprawa samochodem.
Blisko, czyli do 20 km
Góra Cierniak i pustelnik (1km)
Nasz domek stoi na zboczach góry Cierniak (595), a pod jej wierzchołkiem znajduje się kaplica, kalwaria i mieszka najprawdziwszy pustelnik, brat Elizeusz. Aby do niego dotrzeć trzeba pokonać 214 stopni zbudowanych w leśnym zboczu w połowie XIX wieku. Stopni cały czas przybywa i dziś jest ich około 240. Łatwa wycieczka na popołudnie.
fot. Radosław Pietraga
Zamek na Skale (2km)
Zamek o kilkuwiekowej historii, wzniesiony na skalnym brzegu rzeki Biała Lądecka. Dziś jest to 4* hotel z restauracją, spa i dużym parkiem w stylu angielskim. Zamek można zwiedzać. Od nas jest to relaksujący spacer z widokami na panoramę Śnieżnika, Czarnej Góry Pasma Krowiarek.
fot. www.zameknaskale.com.pl
Trasy rowerowe Sigletrack Glacensis (najbliższa trasa 4km)
Termy w Lądku Zdroju (6km)
Wody termalne Lądka Zdroju znane są od co najmniej siedmiu wieków. Nie wszyscy wiedzą, że z kąpieli termalnych korzystać mogą nie tylko kuracjusze ale też wszyscy chętni, którzy odwiedzają uzdrowisko. Kąpiele odbywają się w niezwykłej scenerii barokowego, marmurowego basenu z XVII wieku.
fot. booking.com Uzdrowisko Lądek Zdrój
Stacje narciarskie (6-14km)
W sezonie zimowym noclegi w stacjach narciarskich są drogie, więc nasz Winny Domek jest idealnym rozwiązaniem na narciarskie wakacje. Mimo, że trzeba podjechać kilka lub kilkanaście minut (Lądek Zdrój 6 km, Czarna Góra 14 km, Kamienica 11 km), to zapewniamy komfort i spokój oraz niższą cenę. Na dodatek do wyboru mamy aż trzy stacje z naśnieżanymi i oświetlonymi stokami. Nasza sugestia to cały dzień na Czarnej Górze, powrót po zmroku do Radochowa na obiad i wyskok na nocne jazdy do Lądka Zdroju.
fot. skionline.pl
Wspinanie w Skałkach Lądeckich (7km)
W przewodniku „Skałki Lądeckie – Lądek Lutynia” autorstwa A. Tabisza i D. Kaptura opisanych jest ponad dwieście dróg dla mniej i bardziej zaawansowanych. Gnejsowe skałki mają urozmaiconą rzeźbę i wyposażone są w punkty asekuracyjne, wymagają jednak znajomości zasad posługiwania się sprzętem do asekuracji.
Platforma widokowa na Trojaku w Górach Złotych (7km)
Nowa atrakcja Gór Złotych. Od jesieni 2022 roku panoramę doliny Białej Lądeckiej można podziwiać z wyjątkowej platformy widokowej zbudowanej na Trojaku (766), najbardziej okazałej skale w okolicach Lądka Zdroju. Spacer do platformy zajmie nie więcej niż 40 minut od parkingu przy ul. Leśnej.
fot. ladek.pl
Borówkowa Góra i wieża widokowa (9km)
Borówkowa Góra to najwyższe wzniesienie w gminie Lądek Zdrój (900). Na szczycie w 2006 roku Czesi zbudowali wieżę o wysokości 24,4 m. W jej sąsiedztwie znajdują się wiaty z zapleczem gastronomicznym uruchamianym w sezonie wiosenno-letnim. Wycieczka na Borówkową Górę to spokojny, około czterdziestominutowy spacer od parkingu przy przejściu granicznym Lutynia-Travna. Świetna propozycja na południową, niewytężającą wycieczkę. Wycieczkę radzimy zaplanować w dobrą pogodę i przed południem. Mamy wówczas zagwarantowany widok na całe Sudety!
fot. Wikipedia, Jacek Halicki
Zalew w Starej Morawie (10km)
Sztuczny zalew z plażą i zapleczem rekreacyjnym. Idealny na upalne dni. Część rekreacyjna składa się z kąpieliska dla dzieci, kąpieliska dla dorosłych i wypożyczalni sprzętu pływającego. To jedyne tego typu kąpielisko w tej części Ziemi Kłodzkiej, więc czasem bywa tam tłoczno.
Jaskinia Niedźwiedzia (15km)
Efektowna jaskinia ze znakomicie zachowaną szatą naciekową. Ze względów na konieczność utrzymania mikroklimatu ilość wejść jest limitowana, więc w okresach większego ruchu bilety sprzedane są na kilka tygodni naprzód. Bilety można jednak zarezerwować z wyprzedzeniem przez internet. Jaskinia oferuje trasę turystyczną i ekstremalną. W planach zwiedzania koniecznie należy uwzględnić czas dojścia z parkingu do jaskini (15-20 minut)
Śnieżnik i wieża widokowa (18km)
Śnieżnik to najwyższa góra Ziemi Kłodzkiej (1425 m). Pierwsza wieża widokowa na Śnieżniku zbudowana została w 1899 r. Była to kamienna baszta o wysokości 33,5 m. W roku 1973 została zburzona, a w jej miejsce, po niemal pół wieku, we wrześniu 2022 roku udostępniono nową, modernistyczną konstrukcję o wysokości 34 m z tarasem widokowym na wys. 30 m. W dobrą pogodę widać z niej niemal całe Sudety. Najwygodniejsze dojście prowadzi z Kletna lub z Siennej, skąd można wjechać kolejką linową na wierzchołek Czarnej Góry (1210) i na Śnieżnik wędrować widokowym grzbietem Żmijowca (1153).
fot. Paweł Dywański
Narciarskie trasy biegowe
w Górach Bialskich (20km)
Od kilku lat w Górach Bialskich i Górach Złotych działa znakomicie utrzymywana sieć tras na biegówki. Trasy poprowadzone są po polskiej i czeskiej stronie, co noc ratrakowane i oferują miejsca do parkowania, możliwość wypożyczenia całego sprzętu i odpoczynku w schroniskach usytuowanych na trasie. Dobry pomysł na rodzinny aktywny wypoczynek wśród wiekowych świerków sudeckiej puszczy.
Trochę dalej, czyli od 20 do 60 km
Kopalnia Złota (21km)
Wyprawa warta całego dnia. Do zwiedzenia jest nie tylko autentyczna kopalnia złota, ale także niedawno udostępniona Sztolnia Ochrowa i średniowieczna osada górnicza z replikami urządzeń, jakich używano przed wiekami. W Kopalni można przepłynąć łodzią podziemnymi wyrobiskami, płukać złoto, zobaczyć podziemny wodospad, zwiedzić muzeum i zjeść obiad. Znakomita zabawa na dni z gorszą pogodą.
Twierdza Kłodzka (22km)
Jeden z najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska. Jej początki sięgają X wieku ale dzisiejszy kształt uzyskała w XVII i XVIII wieku. Możliwe jest zwiedzanie indywidualne ale zalecane jest skorzystanie z usług przewodnika, który zaprowadzi nas w najbardziej tajemnicze zakamarki twierdzy. W ofercie Twierdzy jest także zwiedzanie nocne.
fot. twierdza.klodzko.pl
Pałac w Gorzanowie (22km)
Początki pałacu sięgają XIV wieku, ale jego obecny kształt nadano mu w XVIII i XIX wieku. Pałac jest w trakcie renowacji, ale można go zwiedzać. Kompleks pałacowo-parkowy to także miejsce regularnych artystycznych wydarzeń z udziałem czołowych artystów sceny muzycznej i teatralnej. Warto więc zaplanować wizytę tak, aby w nich uczestniczyć.
fot. nieoczywista.pl
Wodospad Wilczki (32km)
Pod względem wysokości drugi wodospad w Sudetach, największy w Masywie Śnieżnika (22 m wysokości). Woda spada do wąskiego kanionu a zjawisko obserwować można z licznych trasów widokowych i mostka na wodospadem. Wstęp bezpłatny. Wodospad znajduje się w miejscowości Międzygórze, zbudowanej na wzór wiosek tyrolskich. W 2022 roku wieś uzyskała tytuł najpiękniejszej na Dolnym Śląsku.
Tybet w Polsce czyli gompa Związku Buddyjskiego Khordong (55km)
Ośrodek buddyjski z niezwykle efektowną gompą (jest to miejsce służące nauczaniu i medytacji) ozdobioną przez artystów z Królestwa Bhutanu usytuowanego pod Himalajami. Początki ośrodka sięgają 1995 roku. W tej chwili jest to miejsce do którego przybywają po nauki buddyści z całego świata. Gompę można zwiedzać, ale gospodarze proszą, aby wizyty składać między 13.00 a 16.00. Chodzi o to, aby nie zakłócać ustalonego rytmu dnia. Obok gompy znajduje się stupa i pomieszczenie do palenia lampek maślanych.
Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych (62km)
Skalne labirynty, efektowne panoramy i jedno z dwóch schronisk w Polsce, do którego nie można dojechać – Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki (919) to miejsce niezwykłe i prawdziwa górska przygoda. Najczęściej uczęszczana trasa wymaga pokonania 665 skalnych stopni ułożonych (lub wykutych) w XIX wieku. W sąsiedztwie Szczelińca znajdziemy wiele dodatkowych atrakcji usytuowanych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych (Błędne Skały, Fort Karola, Skalne Grzyby, Łężyckie Skałki przypominające afrykańską sawannę).
Czechy, czyli od 8 do 60 km
Restauracja U Oravcu (8km)
Kameralna, rodzinna restauracja wiejska z prawdziwie czeskim klimatem. Karta dań nie jest szczególnie wyszukana, ale knedlik z wołowym gulaszem i zupa czosnkowa zawsze są. Latem przy restauracji organizowane są koncerty rockowe oraz festiwal „Česko Polské pojiwo”. Nie zdziwcie się, kiedy obok usiądzie na mały kieliszek borovički drwal wracający z pracy w lesie. Poza sezonem restauracja działa od czwartku do niedzieli.
fot. FB Restauracja U Oravcu
Jaskinie na Pomezi (38km)
Kompleks jaskiniowy o długości dotychczas poznanych korytarzy wynoszącej prawie dwa kilometry. Do zwiedzania udostępniono trasę 400-metrową z bardzo efektownymi formami naciekowymi. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Turyści spoza Czech otrzymują elektroniczny przewodnik.
Leśny bar (47km)
Zaskakująca niespodzianka dla turystów przemierzających szlaki Gór Złotych (po czesku Rychlebske Hory), ale także atrakcja warta specjalnej wycieczki. Samoobsługowy bar w środku lasu, w okolicach osady Horni Lipova. W potoku chłodzą się napoje, na półeczkach znajdziemy słodycze, alkohole, nawet kiełbaski na ognisko. Bierzemy co chcemy, a opłatę wrzucamy do skarbonki. Nikt tego nie pilnuje. Dziwne prawda..?
fot. google.com
Sky Bridge czyli najdłuższy most wiszący na świecie (60km)
Most ma długość 721 m i od momentu jego udostępnienia (2021 r) stał się jedną z największych atrakcji Sudetów. Znajduje się w miejscowości Dolni Morawa, która znana jest także z Ścieżki w Chmurach. Niewielka wieś zmieniła się w ostatnich latach w kompleks usług turystycznych z licznymi parkingami i restauracjami. W wakacje i dłuższe weekendy trzeba liczyć się z dużym ruchem.