Jaskinia Radochowska

Do Jaskini łatwo trafić. Wystarczy piętnastominutowy spacer z Domku. Zwiedzamy ją tylko z przewodnikiem, a czas oglądania Ziemi od podszewki wynosi ok. 40 minut. I nie jest to zwykłe zwiedzanie tylko prawdziwa speleologiczna przygoda. Otrzymujemy kask z latarką i musimy być przygotowani na wąskie korytarze, wilgoć i spotkanie z nietoperzami.

W jaskini znajduje się podziemne jeziorko, w którym bytuje endemiczny kiełż, niewielki organizm (6-9 mm) przypominający krewetkę. Jest to studniczek tatrzański w odmianie występującej wyłącznie w tym jedynym miejscu na świecie.

Jaskinia zwiedzana była już w XVIII wieku i uchodziła za największa jaskinię krasową w Sudetach. W latach trzydziestych ubiegłego wieku prowadzono w jaskini badania paleontologiczne. W namuliskach odkryto szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego a także zwierząt występujących współcześnie: niedźwiedź brunatny, kuna, borsuk, żbik, sarna jeleń, żubr. Znaleziono także ślady wskazujące, ze w okresie paleolitu (14.000 – 8.000 lat wcześniej) jaskinia była zamieszkana przez człowieka.

Od lat 80. do końca lat 90. ubiegłego wieku jaskinią opiekowali się studenci Akademickiego Klubu Górskiego „Halny” z Poznania organizując w czasie wakacji na przyległej polanie bazę namiotową. Od roku 2013 przejęliśmy opiekę nad jaskinią. Teren został uporządkowany, jaskinia uzyskała dodatkowe wyposażenie i zaplecze do obsługi turystów. Zwiedzanie jaskini to obowiązkowy punkt programu podczas pobytu w naszym Winnym Domku. Zapraszamy.